Az 1909-ben született Jakovits Józsefről méltán állíthatjuk, hogy nem csak alkotásait tekintve, de életútja szempontjából is az egyik legkülönlegesebb magyar művész. Olyan figura, akinek művészete sokkal nagyobb figyelmet érdemelne ebben a felesleges dolgokkal túltelített világban.
Két film is készült róla, de a most előásott 16 milliméteres tekercs egyiknek sem része. A másfél perces, rengeteg vágást tartalmazó filmről semmilyen adat nem áll rendelkezésre, túl azon, hogy Jaki amerikai korszakában készülhetett.
Pedig tényleg jó lenne tudni, ki lehetett az alkotó!
Ha bármilyen információval rendelkezik a filmről, a készítőről, a mellékszereplőről, kérjük, írja meg nekünk: librarius@librarius.hu
Jakovits József (1909-1994) leveleiben több helyütt állítja, hogy törvénytelen gyermekként született. Édesanyja, Fullmann Eugénia Eleonóra néhány évvel később – amikor férjhez ment – árvaházba adta. Az itt szerzett tapasztalatok legalább akkora hatással voltak rá, mint zsidósághoz fűződő, folyton alakuló – sokak számára nehezen értelmezhető – szoros kapcsolódása, mely tradicionálisnak semmi esetre sem nevezhető . Négy elemit végzett. 1935 és 1944 között a MÁVAG-nál volt fizikai munkás. 1945-ben került kapcsolatba az Európai Iskola tagjaival, és Vajda Júliával, Vajda Lajos özvegyével. Ekkoriban kezdett formát ölteni sajátos, humorral, erotikával, vallással átszőtt sokműfajú életműve. Az 56-os forradalom után itthon maradt, s csak kilenc évvel később, 1965-ben emigrált. New Yorkban élt és alkotott, 1987-ben tért haza (alig két évvel korábban vette fel az amerikai állampolgárságot). Élete utolsó éveit „itthon”, a Dob utcában töltötte, és úgy tűnt, végre megkaphatja a helyet, ami megilleti a művészeti életben (1990: Kiváló Művész; 1993: Széchenyi Akadémia tagság). Műveinek eddigi legátfogóbb hazai kiállítása – halála után – 1996 őszén volt az Ernst Múzeumban. A századik születésnap ürügyén több kiállítást is rendeztek műveiből, s remélni lehetett, hogy életművére felfigyel a szélesebb közönség is. Sajnos úgy tűnik, a 2009-es próbálkozás nem hozta meg a várt eredményt, Jakiból megint nem lett „hivatkozási alap”.